Firma soundmagic udostępniła próbkę swojego softwareowego fortepianu. [Info dla tych co nie w temacie: to wtyczka (plugiN) VST do programów muzycznych, więc żeby pograć trzeba mieć program, który takie wtyczki obsługuje (VST host) i klawiaturę MIDI]. Mimo, że jest to wersja okrojona (pełna kosztuje 1000 zyli), to i tak brzmi dużo lepiej niż większość klawiaturek/wtyczek/rozstrojonych pianinek, które mamy w domach.

Ta wersja jest okrojona, więc brakuje jej wszystkich podnoszących realizm bajerów z pełnej wersji prodkuktu, takich jak: rezonans współalikwotowy*, dźwięk mechanizmów: pedału, podnoszenia młoteczków, uderzenia w struny, możliwości miksowania brzemiania z mikrofonu przy pianiście i na scenie itp.

Darmowa, przy tym co ma na pokładzie, i tak brzmi nieźle. Sprawdziłem, że faktycznie suwaki Harmonics i Perspective nie działają jak zapewne w wersji pełnej. Pokrętła Resonance i Noises nie działają wcale. Działa Reverb, Damping, Tone, Key Dynamics i selektor Style – dzięki którym można sporo ciekawych brzmień wykręcić.

Tutaj link do pobrania.

Na stronie jest filmik, jak całość zainstalować. Generalnie trzeba zainstalować wtyczkę VST (odpowiednią wersję do posiadanego programu: 32 lub 64 bitową), odpalić program, a potem kliknąć w pustą ramkę z napisem „No instrument loaded”. Otworzy się wtedy okienko (u mnie C:\Users\Public\Documents\SoundMagic\Neo_Piano\Instruments) i na nie trzeba sobie przeciągnąć (skopiować) plik z brzmieniami pianina (Piano1.ins) z pobranego wcześniej i rozpakowanego gdzieś archiwum.

* Tutaj filmik prezentujący o co chodzi z tym rezonansem: